18 Temmuz 2013 Perşembe

okudum \\ kardeşimin hikayesi - zülfü livaneli

herkese merhabalar..
 
çıkar çıkmaz çok büyük büyük bir heyecanla edindiğim ve bir solukta okuduğum bir kitap..
Zülfü Livaneli kitaplarını hiç tereddütsüz alırım zaten..
anlatımındaki yalınlık sizi okurken hiç yormaz ama hikayenin derinliği bir tokat gibi çarpar sizi..
ayrıca hikayenin geçtiği zaman ve yer ile ilgili çok önemli bilgiler verir insana..
bir kurgu gerçekle harmanlanır..
 
 
 
 
 
KARDEŞİMİN HİKAYESİ :
 
Sakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlar her şey. Dünyadan elini eteğini çekmiş emekli inşaat mühendisiyle genç, güzel ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına da bu cinayet vesile olur. Kurguyla gerçeğin karıştığı, duyguların en karanlık, en kuytu bölgelerine girildiği hikâye, daha doğrusu hikâye içinde hikâye de böylece başlar. Modern bir Binbir Gece Masalının kapıları aralanır. Ancak bu kez Şehrazad erkektir.

Kardeşimin Hikâyesi aşkın mutlulukta ulaşılacak son nokta olduğuna inananları bir kez daha düşünmeye davet eden, aşka, aşkın karmaşıklığına ve tehlikelerine dair nefes kesen bir roman. Her sayfada yeni bir gerçekliği keşfedecek, kuşku ile kesinliğin sınırlarında dolaşacaksınız.

Mantıksız gibi geliyor ama o sabah uyandığımda tuhaf bir haber alacağımı biliyordum. Karadenizin lacivert dalgalarıyla baş başa kalmış olan bu ıssız köyde geçen her gün birbirinin aynısı olduğu için burada insanların heyecanla konuşacağı olaylara pek sık rastlanmazdı. O günün de ötekiler gibi sessizce akıp gitmesi gerekirdi ama galiba başka şeyler olacaktı. O mahmur sabah saatlerinde bir cinayet haberi alacağımı bilmiyordum elbette ama bir haber gelecekti. Daha yataktan çıkmamıştım, gözlerim kapalıydı, arkalarında fosforlu çizgiler bırakarak yıldırım hızıyla hareket eden mor tavşanları izliyordum.

 
Sayfa Sayısı : 330
Baskı Yılı : 2013
 
Yayınevi : Doğan Kitap
 
                                                                                                                                    Sevgilerimle;  İdil..
 


Hiç yorum yok: